20. května 2024

14:54

Emisní povolenky! Komu slouží a proč je máme?

Mgr. Zbyněk Hromek - Předseda strany Nový směr
Mgr. Zbyněk Hromek - Předseda strany Nový směr

20. května 2024, 14:54 | Jak nám emisní povolenky "ulehčují život"? Kde se vzaly a skutečně je potřebujeme?

Komu slouží emisní povolenky?

Co je emisní povolenka k čemu slouží a komu pomáhá (vydělávat)? Emisní povolenky mají být údajně nástrojem Evropské unie ke snížení emisí skleníkových plynů. Například se jedná o emise oxidu uhličitého, oxidu dusného, zcela fluorovaných uhlovodíků, metanu, částečně fluorovaných uhlovodíků, fluoridu sírového… Povolenky jsou rozdělovány Evropskou komisí podle tzv. uhlíkové náročnosti jednotlivých národních ekonomik. Z Evropské komise putují povolenky do rukou státních zřízenců, kteří je rozdělí (mají rozdělit) mezi producenty skleníkových plynů. Od vlastněného počtu povolenek se odvíjí, kolik emisí skleníkových plynů mohou subjekty vypustit do ovzduší za stanovené období (jedná se tedy o jakési novodobé odpustky).

Mají se prodávat na evropských energetických burzách za tržní cenu. Koupit si je ale mohou například i investiční fondy, které je zase mohou, se ziskem, odprodávat dále a tak vlastně zvyšovat ceny pro koncové uživatele.

Avšak naše vláda se během předsednictví dohodla se státy Unie na zpřísnění a rozšíření trhu s emisními povolenkami. Tato dohoda mezi Evropským parlamentem a Radou znamená, že za produkované emise budou platit například i majitelé bytů, domů nebo aut se spalovacími motory. Takže občan bude připlácet „povolenky“ za užívání jeho spalovacího motoru, když poveze své rodiče třeba k lékaři, aby věděl, komu vděčí za prázdnější peněženku. A majitelé nadnárodních společností a jimi dosazovaní vrcholní politici budou zase moci v klidu létat soukromými tryskáči na konference, kde budou „bojovat“ o čistotu klimatu…Vzpamatuje se občan ve volbách do Evropského parlamentu a uvědomí si koho volí a čí zájmy jím volený poslanec skutečně hájí? Je to ten někým a pro někoho vysněný NOVÝ SVĚTOÝ ŘÁD..?

Dovolil jsem si čerpat i z veřejných zdrojů

Poslat info známému

 

Chcete se přidat?

Připojit se

Účet pro příjem darů a příspěvků ze státního rozpočtu

Transparentní účet

Transparentní bankovní účet pro volby do Evropského parlamentu 2024

Transparentní účet