20. května 2024

14:50

Chráněný účet? Co je chráněný účet a k čemu slouží?

Mgr. Zbyněk Hromek - Předseda strany Nový směr
Mgr. Zbyněk Hromek - Předseda strany Nový směr

20. května 2024, 14:50 | K čemu slouží chráněný účet?
Chráněný účet je určen fyzickým osobám, jejichž účet (platební) je postižen exekučním příkazem – přikázání pohledávky z účtu u peněžního ústavu dle § 303 občanského soudního řádu. Po jeho zřízení,

majitel pak může bezhotovostně platit stejným způsobem jako z původního platebního účtu před postižením uvedeným exekučním příkazem. Lze však na něm hospodařit pouze s příjmem, který chápeme z pohledu zákona jako chráněný. A chráněný účet může být u „Vaší“ banky zřízen jen jeden! Jde o to, že zřízením tohoto účtu pak může být zachována platební kontinuita pro chod mandatorních výdajů exekuované domácnosti.  A ještě jedno prosím, tento článek není návod, jak zřídit chráněný účet, ale informace, že s něčím takovým naše legislativa již počítá a lze tak „ochránit“ dlužníka před případným dopadem na úplné finanční dno.

Problematiku chráněného účtu upravuje § 304b a následující občanského soudního řádu. Při zakládání tohoto účtu je potřeba spolupráce s konkrétní bankou, soudní exekutorem a se subjektem, který vám vyplácí příjmy, důchod, dávky…

Návody jak si založit chráněný účet lze třeba dohledat na justici.cz, na stránkách ČNB i jiných bank, i internet poskytuje „zaručené“ informace.. Raději bych se však vždy obracel na svého právního zástupce či na konkrétního bankovního úředníka, se kterým v bance obvykle komunikujete. Pokud jde o mé praktické zkušenosti, tak mohu říci, že bankovní úředníci poskytují svým klientům dostatečnou podporu v této problematice a jsou dostatečně proškoleni.

Pokud obstavený účet přestal být postižen exekučním příkazem, exekuce z nějakého právního důvodu byla ukončena, Váš chráněný účet přestává být chráněný. O této právní skutečnosti banka (peněžní ústav) vydává potvrzení, o které si však musíte zažádat (!). Toto potvrzení je pak potřeba zaslat bez zbytečného odkladu subjektům, které Vám vyplácejí chráněný příjem.

A závěr? Pořád si dovolím říkat, že je lepší nedlužit, vše platit řádně a včas a uplatňovat vůči sobě reálnou finanční politiku.

Poslat info známému

 

Chcete se přidat?

Připojit se

Účet pro příjem darů a příspěvků ze státního rozpočtu

Transparentní účet

Transparentní bankovní účet pro volby do Evropského parlamentu 2024

Transparentní účet